blog
Blog

Strona główna / Blog / Jak działa Neon?

2020.12.20 |

Aktualności |

Pretende |

Czas czytania: 4 min

neon-prasa-lotnisko-warszawa-neon-na-podstawie-z-dibon-napoje-neony-na-sciane-szklany-neon-producent-neon- niebieski-napis-neonowy- neon -wewnatrz

Jak działa Neon?

 

Neony w obecnych czasach odgrywają znaczącą rolę. Widoczne są na ulicach wielkich miast, małych miasteczek oraz na wsiach. Neony te mogą przybierać formę zakrzywionych lub wygiętych artystycznie kształtów i liter. Dodają kolorowego, świecącego efektu do każdego elementu, który jest z nich wykonany. Świecące logo, baner, szyld na budynku restauracji, kina lub sklepu odzieżowego zwracają szczególną uwagę przechodniów i zachęcają ich do skorzystania z usług bądź zrobienia zakupów. Neony to przyciągający wzrok pomysł, który od samych początków spisuje się doskonale w branży reklamowej. 

Początki kariery neonów

Samo słowo „neon” wywodzi się od słowa „neos” i oznacza „nowy gaz”. Neon występuje naturalnie w atmosferze, jednak w nieznacznych ilościach. Gaz neonowy został odkryty w 1898 roku przez Williama Ramsaya oraz Morrisa Traversa. Natomiast to George Claude jako pierwszy stworzył neon. Połączył on gazy elektryczne, a następnie przepuścił przez nie prąd elektryczny. Skutkiem tego eksperymentu było wyładowanie, widoczne w różnych kolorach. Kiedy twórca neonów zorientował się, że szklane rurki można skręcać na różne sposoby, w różne pozycje, wziął udział w 1910 roku na wystawie w Paryżu. To był początek świetności neonów.

Co to jest neon? Jak powstaje?

Neony to szklane rurki, które wypełnione są gazami obojętnymi. Fakt ten oznacza, że neony nie reagują z innymi chemikaliami. W momencie, gdy gaz wypełni rurkę kilka elektrod, zostaje podłączonych do końca, a w tym momencie energia transportowana przez wolty przyczynia się do wrzenia atomów wewnątrz gazu. 

Jak wygląda proces powstawania neonów?

Sam proces powstawania neonów składa się z kilku znaczących kroków i jest procesem czasochłonnym i długotrwałym. Jako pierwszą czynność zawsze wskazujemy wybór projektu, który chcemy stworzyć. Kolejnym krokiem jest wydrukowanie go na białym, ognioodpornym papierze, na którym zaznaczamy delikatnie miejsca, w których będą konieczne wygięcia materiału. Wtedy możemy przystępować do nadawania kształtu naszym rurkom. Proces ten odbywa się w temperaturze 800° C - 900° C, która możliwa jest dzięki narzędziu zwanym palnikiem wstążkowym. W momencie, gdy szkło staje się miękkie, a ma to miejsce po około 30 sekundach, następuje czas, aby wygiąć szkło do pożądanego przez nas kształtu. Następnie po procesie topnienia i zginania zabieramy się za łączenie elektrod na końcu każdej z rur. Kolejno uderzamy w każdą z rur 20000-woltowym bombarderem elektronowym. Zmierzając ku końcowi, nie możemy zapomnieć o wstrzyknięciu gazu użytego do wykonania elementu, a później neon musimy przykleić do innego elementu z drewna lub plastiku. Co jeszcze należy wykonać? Włączyć światło i cieszyć się zrealizowanym zadaniem. To jest właśnie ostatni etap, który pozwala nam na weryfikację wykonanego przez nas zlecenia. 

Jaki kolor ma neon?

Klasyczny i prawdziwy neon ma barwę pomarańczowo-czerwoną, a w czystej postaci oraz w przezroczystej szklanej tubie, widoczny jest kolor czerwony. Neon, którego barwa nie jest w klasycznej czerwieni, informuje nas, że nie zawiera on neonu gazowego. Ogólnie wiadomo, że gazy szlachetne pod wpływem wysokiego napięcia świecą we własnym kolorze. Tak więc hel świeci na różowo, krypton staje się żółto-zielony, ksenon – lawendowy, a argon występuje wtedy w kolorze jasnoniebieskim. Gazem szlachetnym jest również radon, jednak on jako jedyny nie reaguje na elektryczność poprzez świecenie kolorem i tym samym jako jedyny z gazów szlachetnych nie jest używany w neonach. 


Więcej odcieni neonów można uzyskać poprzez zastosowanie różnorodnych powłok na szkło, które są wykorzystywane do rur. W związku z tym neony, gdy są wyłączone, mają barwę białą lub kolorową – w tym drugim przypadku są barwione. Zanurzając się dalej w temacie kolorystyki neonów, warto zaznaczyć, że klasyczny czerwony oraz klasyczny niebieski neon są wykonywane z przezroczystego szkła i odpowiednio szkła neonowego, a także argonu. Jednak wszystkie inne kolory można uzyskać poprzez manipulację szkłem przy użyciu proszków fluorescencyjnych, takich jak różowe, fioletowe bądź zielone neony, jak również poprzez zabarwienie szkła. 

Neon to sztuka sama w sobie

Odkąd od XIX wieku oświetlenie neonowe rozprzestrzeniło się na całym świecie, wielu artystów zainteresowało się jego użyciem w sztuce. Neony zaczęto wykorzystywać do filmów, programów telewizyjnych oraz w sztuce nowoczesnej. Na świecie wielką popularność zyskała Julia Bickerstaff, która jest znaną projektantką neonów. Wykonywała ona szyldy dla filmów Star Trek oraz dla słynnego hotelu w Dubaju. Bruce Nauman to kolejna słynna osobowość, weteran wśród artystów neonowych. Stworzył on dziesiątki projektów i kolekcji, które przedstawiał jako swoją sztukę w renomowanych, słynnych muzeach na całym świecie. 

Neony to z pewnością coś więcej niż tylko „światełka”. To prawdziwa sztuka, która w obecnych czasach zajmuje doskonałą pozycję także w branży reklamowej.